Dieta na mięśnie

Dieta na mięśnie

Jeśli  rozpoczynasz ćwiczenia na siłowni, musisz zwrócić również uwagę na dietę na mięśnie. Odpowiednio dobrana dieta na mięśnie jest w stanie zmaksymalizować efekty planu treningowego.  Postanowiliśmy zapytać eksperta, aby dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta na mięśnie.

Zdrowy przyrost masy, czyli dieta na mięśnie

Przede wszystkim musisz zadbać o to, żeby spożywać 5-6 posiłków w ciągu doby.  Staraj  się, aby  nie były zbyt duże objętościowo – lepiej jeść częściej, ale mniej! Zbyt duże posiłki mogą obciążyć Twój żołądek. Posiłki staraj się spożywać średnio co 2,5-3 godziny. Pamiętaj, że podstawą każdej diety, także diety na mięśnie jest śniadanie. Nie wychodź z domu bez zjedzenia śniadania. Pierwszy posiłek dnia powinien być spożyty najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Z kolei ostatni posiłek, czyli kolację należy spożywać ok. 3 godziny przed położeniem się spać. 

Regularne spożywanie 5-6 posiłków w ciągu dnia dostarczy Twojemu organizmowi stałego źródła energii. Co więcej przyspieszy pracę metabolizmu, organizm straci tendencję do kumulowania tkanki tłuszczowej, a Tobie łatwiej będzie się pozbyć zbędnej tkanki tłuszczowej.

Dieta na mięśnie – co należy jeść?

- Białko

Elementarnym składnikiem diety na mięśnie musi być pełnowartościowe białko. To właśnie ta substancja jest podstawowym składnikiem budującym mięśnie. Zadbaj, aby źródłem białka w Twojej diecie na mięśnie były: chude mięso (drób, wołowina, polędwica, ryby), produkty mleczne (jogurty, kefir, sery) oraz jajka.

- Warzywa i owoce

Nawet będąc na diecie na mięśnie nie możesz zapominać o codziennej porcji warzyw oraz owoców. Są one niezbędnym źródłem naturalnych witamin, antyoksydantów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ po wzmożonym wysiłku fizycznym, wolne rodniki mogą kumulować się w organizmie i negatywnie wpływać na stan zdrowia. Spożywanie warzyw i owoców oczyszcza organizm z wolnych rodników. Zalecana dawka dzienna to ok. 500 g warzyw i ok. 300 g owoców.

- Tłuszcze

Dieta na mięśnie nie powinna obfitować w tłuszcze. Staraj się całkowicie wyeliminować tłuszcze wysoko przetworzone niskiej jakości. Wybieraj oleje roślinne, np. oliwę z oliwek czy olej słonecznikowy. Zdrową alternatywą jest również olej lniany czy kokosowy.

- Węglowodany

Zrezygnuj z niezdrowych węglowodanów. Źródłem węglowodanów w diecie na mięśnie powinny być kasze, ryże, muesli, makarony oraz ciemne pieczywo. Węglowodany powinny znajdować się w każdym posiłku.

Ważnym elementem diety na mięśnie jest zwiększona objętość przyjmowanych płynów

Przechodząc na dietę na mięśnie musisz pamiętać, że dziennie powinieneś wypijać ok. 2.5-3 litrów płynów na dobę. Między treningami możesz pić koktajle, smoothie lub soki owocowe. Rekomendowanym płynem jest zwykłe woda (niegazowana). Jeśli prowadzisz intensywny trening możesz pić również napoje izotoniczne.

Co jeść przed treningiem?

Posiłek przed treningiem należy spożyć ok. 1,5 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Powinien on składać się głównie z lekkich węglowodanów. Możesz zjeść np. kanapkę z serem, chudym mięsem czy nawet jogurt z płatkami lub bananem.

A co jeść po treningu?

Z kolei po treningu należy sięgnąć po posiłek oparty na dużej dawce białka. Idealnym daniem po treningu w diecie na mięśnie będzie chude mięso z ryżem lub makaronem.  Tak skomponowana dieta na mięśni zapewni maksymalną absorpcję białka w tkance mięśniowej. 

Przyrost masy

Jak schudnąć 5 kg